Vatandaş Okuması

Bilgi ile büyüyelim, akıl ile yükselelim, beynimizi özgür kılalım!

Arşiv

Sanatın ve yaşamın içinde bir kadın: Serap Efe

Bodrum’da şehirden uzak, sanatın ve yaşamın içinde bir kadın; Serap Efe.

“Hayat bir sanat, her şey sizin elinizde. Onu istediğiniz gibi boyayabilirsiniz. Unutmayın herkes kendi paletinin renkleriyle yaşar” diyor, değerli ressam Serap Efe.

Bugünün yaşam şartlarına ve insanlarına biraz sitemli. Kalabalıklardan kendini izole etmiş fakat sanatından hiçbir zaman kopmamış. İç dünyasının sesini dinlemiş ve bu doğrultuda davasından vazgeçmemiş güçlü bir kadın.

Doğduğu şehir Bursa’da; ses sanatçısı olan babası Yılmaz Bey’in, müzik ezgileriyle başlıyor Serap Efe’nin öyküsü. “Sanatın içine doğdum ben, ondan nasıl uzak kalabilirdim ki?” diye devam ediyor anlatmaya. Neşesi hiç eksik olmayan, yüz kişilik kalabalık bir ailede büyüyor. Nice kuzenler, nice yeğenlerle geçen şen şakrak bir yuva.

Annesi Esen Hanım, ev hanımı. Kendi halinde, kendi dünyasında ve duygularının doğrultusunda giden bir kadın. “Duruşumu, gücümü ve hayatta nasıl daha mutlu olurum sorusunun cevabını, annemin sessizliğindeki sükûnetten aldım” derken gözleri doluyor Serap Hanım’ın.

Hikâyesi kendi gibi renkli. Yer yer siyah, ama hep umudun rengi, beyazın kendine has masumluğu ile süre geliyor.

Serap Efe için Bursa’nın bütün kalbi doğduğu, büyüdüğü Arap Şükrü Sokağı’nda atıyor. Gerçek aşkını da o sokakta buluyor. Yan komşusu Özcan Bey ile işte böyle tanışıyor.

“Aynı ilkokula gidip, aynı sokaklarda koşup, aynı ağacın meyvesinden yedik. Sonunda kendimizi aynı hayatı yaşarken bulduk…”

Enstitüye gidiyor, dikiş nakış öğreniyor ve öğretmenliğe başlıyor. Bu yol Serap Hanım’ı, Emin İlter Atölyesi ve Bursa Güzel Sanatlar Galerisi’yle kesiştiriyor.

Dikiş öğretmenliğinden, sanata giden bir yol…

“Hayatımda Emin İlter’i rüzgârla müziği birleştiren insan olarak değerlendiriyorum. Ailemden aldığım müzik yönümü, Emin İlter sanat yönüyle ortaya çıkardı. Babamın müziğiyle doğmuştum, annemin huzuruyla yoğrulmuştum, tek ihtiyacım olan ruhumun derinlerinde yatan ışığı gün yüzüne çıkarmaktı.”

İçindeki ışığı fark ediyor.

13 yıl Bursa Güzel Sanatlar Galerisi yönetim kurulu başkanlığı yapıyor.

“Hayatın aslında bir sanat olduğunu öğrendim. Tüm renkleri içinde barından bir paletti aslında yaşam; ister kara, ister ak, fark etmez. Kendi rengini belirleyen kişi sendin” diyor Serap Hanım.

Yasemen Çavuşoğlu

Dinlemek için tıklayın

Metnin tamamı için:
https://www.arttv.com.tr/yazi/sanatn-ve-yasamn-icinde-bir-kadn-serap-efe-yazan-yasemen-cavusoglu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir