Vatandaş Okuması

Bilgi ile büyüyelim, akıl ile yükselelim, beynimizi özgür kılalım!

Arşiv

Dinci kin ve yalan

“…Allah’a karşı yalan uyduranlar…” (Nahl/Bal Arısı,116), “Doğrusu o yalan uyduranlar içinizden bir takımdır.” (Nur/Aydınlık,11) ayetlerinde de görüleceği gibi Kur’an’ın dini yalanı kabul etmez. Oysa ki din adına olur-olmaz ahkâm kesmeyi seven bazıları, özellikle söz konusu siyaset yapmak olduğunda, pervasızca yalan söylemeyi severler. Bu yalanlardan biri, “Tek parti döneminde Kur’an yasaklandı.” ya da benzer ifadesidir. Tarihçi ve yazar Sinan Meydan ise şöyle demektedir: “Cumhuriyet’in ilk yıllarında Kur’an değil, Kur’an’ı âlet ederek rejim düşmanlığı yapmak yasaktı.” (Sözcü, 14.05.2018)

Özellikle genç kuşaklara bilgi aktarmak için şunu da verelim:

1944 yılında İsmet İnönü tarafından iki kitap toplatılır. Biri, Burdurlu Abidin Karaaslan tarafından yazılan “54 Farzlı Büyük ve Tam Namaz Hocası Türkçe Namaz Sureleri” adlı kitaptır. Oysaki o tarihlerde seksene yakın namaz hocası kitabı vardır. Neden bu kitap yasaklanır? Yasaklanır çünkü namazda okunan bir duadaki ayetler eksiktir ve tahrifat (değiştirme, bozma) yapılmıştır.

Kitap ayrıca; “Öbür dünyaya imansız gitmemek için üstadının sözünü tutacaksın ya da erkek ipek giyer, bıyığını keserse öbür dünyaya imansız gider.” gibi Kur’an dışı ifadelerle doludur.  

Diğeri ise, Süleyman Dede’nin yazdığı “Tam Mevlidi Şerif Meşhur Mevludları ve Mevlud Hikâye ve İlahilerini Havidir” adlı kitaptır. Kitap; “Sarımsaklı yemeği Çinli hiç sevmezdi. Fakat ev sahibini de hiç kırmak istemezdi.”, “Bu iş Mustafa’ya doğrusu oldu merak, acaba otuz lira neden eksik bu tabak?”, “Ali baba, bunu da beğenmedi: – Al götür. Karpuz dedikleri şey olmalı kütür kütür.”, “Biraz dünyayı dolaş, gönlün gözün açılsın, üzüntüler dağılsın, kederlerin saçılsın.” gibi, Mevlidi Şerif* ile ilgisi olmayan dizeler içerir. 

Yukarıdaki örneklerin de işaret ettiği gibi; “Kur’an’la çelişen, değişik yargı, ilke ve hurafelerle türetilmiş sayısız kitabın, dinin kaynağı olarak sunulduğu da bilinmektedir.” (OKU!”, s.39)

Yasaklanan din değil, Kur’an’ın asla onaylamadığı bidat (sonradan uydurulmuş) ve hurafeler, yani din adına ileri sürülüp benimsenen bâtıl inanç ve davranışlardır.

Canan Murtezaoğlu

 

Dinlemek için tıklayın

 

*Süleyman Çelebi tarafından yazılan, Hz. Muhammed’in doğumunun kutlandığı ve en yüce özellikleriyle övüldüğü eser.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir