Zeytin dalı, barış ve demokrasi


Kesilen zeytin ağacı haberleri yazılı ve görsel medyada yer alıyor… İnsan üzülüyor… Zeytin dalı barışı simgeler. Demokrasi için de barış önemlidir. Demokrasi yönetim sistemleri kurulurken ülke insanlarının barış içinde yaşamaları, diğer ülkelerle de barış içinde olmaları bir ilke olarak sistem içinde yer alır.

Demokrasilerde barış nasıl bozulur? En önemli neden demokrasi yönetim sistemindeki kontrol sisteminin çalışmaması ve otoriterleşme eğilimlerinin sisteme müdahaleleri ile olmaktadır.

Demokrasi yönetimlerinin zeytin ağacından örnek almaları gerekir. Doğada rastladığımız zeytin-incir ağacı kardeşliği barış içinde nasıl yaşanacağı ve değer üretileceğine dair güzel bir örnektir. Zeytin dalı demokrasinin barış dalıdır.

Zeytin dalını barışı simgelemek üzere keser ve karşınızdakine uzatırsınız. Zeytin ağacını kesmek ise demokrasinin temelini dinamitlemektir. Unutmamak gerekir ki demokrasi yönetimi genç zeytin fideleri dikilerek yenilenir. “Yeni Türkiye ve ileri demokrasi” istiyorsak zeytin ağaçlarını kesmemeli, yenilemeliyiz.

Bahtiyar Çetinbaş – İnşaat Mühendisi ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı

 

 

Dinlemek için tıklayın

 

 

Yararlanılan Kaynak:
Bahtiyar Çetinbaş, Mini Demokrasi Yazıları, Sokak Kitapları Yayınları, İstanbul.2018, sh.102


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir