Vatandaş Okuması

Bilgi ile büyüyelim, akıl ile yükselelim, beynimizi özgür kılalım!

Arşiv

Uruguaylı Mujica

2010 ve 2015 yılları arasında devlet başkanlığı yapan ve maaşının %90’ını hayır kurumlarına bağışladığı için dünyanın en fakir devlet başkanı olarak anılan Uruguaylı siyasetçi Jose Mujica demiş ki;

“Ben insanların geceleri yatacak bir saçak altı bile bulamadıkları bir dünyada, başkalarının 500 metrekarelik malikanelerde yaşamasını anlamıyorum… Küresel ısınmadan bahsediyoruz ama doğaya saldırmaya ve çöp üretmeye devam ediyoruz… Eski ruhani tanrımızı kendi ellerimizle kurban ettik ve artık market tanrının tapınağındayız… Bana fakir denmesi yanlış, ben tutumlu bir insanım. Asıl fakirler yaşamdan sürekli talepleri olan ve elde ettikleriyle yetinmeyen insanlardır… Asıl özgürlük yaşamak için kazandığın zamandır.”

Jose Mujica işin özünü yakalamış; tıpkı Nahl yani Bal Arısı Suresi 71. ayette belirtildiği gibi. Şöyle diyor ayet; “Allah rızık bakımından kiminize kiminizden daha çok vermiştir. Çok verilenler, antlaşma yaptıklarına rızıklarını vermezler. Halbuki rızıkta onların hepsi eşittir. Allah’ın nimetini bilerek mi inkâr ediyorlar.” (Hüseyin Atay; Kur’an-ı Kerim ve Türkçe Çevirisi)

Canan Murtezaoğlu

 

 

Dinlemek için tıklayın 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir