Vatandaş Okuması

Bilgi ile büyüyelim, akıl ile yükselelim, beynimizi özgür kılalım!

Arşiv

Türkiye’de Aileler ve Eğitim


Eğitimle ilgi bilgi paylaşımımıza devam ediyoruz. Ailelerimiz, ülkemizdeki mülteci ve özel koruma altındaki misafirlerimiz ve özel gereksinimli (engelli) bireyi olan hanelerimizin durumu nedir?

2020 yılı itibarı ile Türkiye Cumhuriyeti, 83 milyonu aşkın vatandaşa sahiptir. (https://www.tuik.gov.tr/)

Ülkemiz; Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) ‘ne göre yedi milyonu aşkın mülteci ve özel koruma altında nüfuslar ile yaklaşık doksan milyona yakın insan barındırmaktadır.

Okuma çağındaki bir milyonu aşkın Suriyeli misafirlerimizin ise yarısına yakını okutulabilmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in verilerine göre, ülkemizdeki aile sayısı 2018 itibarı ile 22 milyonu aşmıştır. Ülkemiz nüfusunun % 12’si ise engellidir yani özel gereksinimi olan insanlardır. Özel gereksinimli (engelli) insanlarımız ve ailelerinin durumu çözüm beklemektedir çünkü üç milyon çocuğumuz bu durumdadır ve ancak % 2’si okulda eğitim alabilmektedir. Tamamının okullu yapılması bilim adına gerekli görülmektedir. Özel gereksinime sahip insanlarımızın aileleri hem özel hem de toplumsal destek hizmetlerine ihtiyaç duymaktadırlar.

Değerli uzman Dr. Cem Koray Fırat verdiği bir röportajda bu durumu şöyle açıklamaktadır:

“…Özel gereksinime konu olan sorunun tedavi edilebilir yönlerinin tedavi edilmesi ve kalıcı sakatlıkların önlenebilmesi için ekipte; pratisyen hekim, çocuk hekimi, gelişim nöroloğu, psikolog, fizyoterapist, sosyal hizmetler uzmanı ve eğitimci mümkünse bulunmalıdır. Toplumda, özel gereksinimli çocukların bakımında ‘Ne yapamadığını değil, neler yapabileceğini görün’ yaklaşımı temel alınmalıdır. Özel gereksinimli çocukların bakımı hem hastanede hem de toplum içinde yapılmalıdır…”*

Öyle ise milyonlarca ailemiz, sekiz milyonu aşkın özel gereksinimli insanlarımızın sorumluluğunu taşımaya çalışırken özen ve destek görmeli, aile her bireyi ile sağlıklı aileler gibi yaşama sarılma olanağına, eğitim ve destek alabilecekleri kamusal dokunuş ile erişmelidir.

Cengiz Gökdeniz

 

Dinlemek için tıklayın

 

Yararlanılan Kaynak:
*https://www.hurriyet.com.tr/aile/turkiye-de-3-milyon-engelli-cocuk-var-430097


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir