Vatandaş Okuması

Bilgi ile büyüyelim, akıl ile yükselelim, beynimizi özgür kılalım!

Arşiv

Bir değer üretme kavramıdır infak

Paylaşmak kelimesi günlük hayatımızda olumlu olarak çok kullanılan bir kelimedir. Bu kelime bazen bazı özlemleri de dile getirmek için kullanılmaktadır. Paylaşmak olgusu sanırız ülkemiz insanlarının sahip olduğu önemli duygu ve kavramlardan birisidir. Bireysel paylaşım konusunda, insan ilk yaradılışından bu yana pek fazla sıkıntı çekmeden bu duyguyu devamlı yaşamaktadır. Paylaşım konusunda ülke insanları olarak bizlerin de belli bir hoşgörü çerçevesinde paylaşmak mutluluğunu yaşadığımız görülmektedir.

İnsan olarak özgürlük tutkusu yaradılışımızdan gelmektedir. Bizden istenen değer üretmemiz ve infak etmemizdir. İnfak, paylaşım demektir. Kur’an infak kavramını anlatmaktadır. İnfak, bir paylaşım ahlakıdır. İnfak, insan için bir görevdir. İnfak, sahip olduğumuz imkânları başkalarının hayır ve mutluluğu için harcamaktır, seferber etmektir. Bir değer üretme kavramıdır. İnsan olarak sahip olduğumuz her şeyde infak etmek bizden istenmektedir. İnsanda özgürlük tutkusu ve infak arzusu devamlı olmuştur.

İnfak etmede, paylaşımda önemli olan aklın olumlu olarak işletilmesi, paylaşımdan bir rant elde etme zihniyetinin olmamasıdır. Paylaşım sahip olduğumuz değerlerin, ihtiyacımızdan fazla olanların, gönül rızasıyla ve iyilik olarak hayır ve önce başkalarının sonra kendimizin bireysel mutluluğunu sağlamak için yaptığımız bir değer üretmedir.

En basit anlamıyla sahip olduğumuz bir bilgiyi paylaşmak, o bilginin çoğaldığını görmek, çoğalan bilginin olgunlaşması ve olgunlaşan bilgiden olumlu, insanlık hayrına değerler üretilmesi mutluluktur.

Bahtiyar Çetinbaş – İnşaat Mühendisi ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı

 

Dinlemek için tıklayın

 

 

 

Yararlanılan Kaynak:
Bahtiyar Çetinbaş; Çağdaş Paylaşımcı Demokrasi Modeli, Sokak Kitapları Yayınları, İstanbul.2017, sh.34-35

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir