Koleksiyonerlerin dünyası

Sanat koleksiyoncuları tutkulu mu, yoksa yatırımcı mı?

Çocuksu denebilecek bu sahip olma isteği sanat koleksiyoncularının ortak noktası. İnsanı besleyen güzel bir ruh halidir koleksiyoner olmak. Gel gör ki pul koleksiyonu ve benzeri koleksiyona sahip olmak bu kadar heyecan verici değildir. Sanat eserleri revaçta olan lüks değerlerdir. Eserin fiyatı kıdemine göre değişse de, değeri her zaman aynı derece önemlidir. 

Sanat koleksiyoneri de tâcir değil, kültür insanıdır. Sanat, bilgi ve birikim işidir fakat önce gözden kalbe akmalıdır. Hiç kuşkusuz ki, iyi bir koleksiyoner hakiki bir sanat erbabı olarak görülebilir. Peki bu imajı sağlayabilmek için bir koleksiyonerin eser seçimlerine ve sanata bakışına yakından göz atmaya ne dersiniz?

“Koleksiyonerlik müthiş bir öğrenme arzusu, sonsuz ve doyumsuz bir tat. Koleksiyonerliğin insana kazandırdığı şeylerin başında disiplin geliyor.”

Başarılı iş adamı Öner Kocabeyoğlu’nun, Nişantaşı’ndaki tarihi Ralli apartmanında yer alan Papko Art Collection. Burası koleksiyoner Öner Kocabeyoğlu’nun sanat mabedi.   

“Bir arkadaşıma eşlik etmek için gittiğim bir müzayedeydi ve Selim Turan’a ait küçük, kırmızı bir tablo aldım.” 

İşte o küçük kırmızı tablo hayatını değiştirdi koleksiyoner Öner Kocabeyoğlu’nun. Tutkulu sanatsever  sadece kendine saklamadı topladığı eserlerini, zaman zaman sevdasına ortak etmek, gözler önüne serebilmek için tüm sanatseverlerle paylaştı.

Kocabeyoğlu ile gerçekleştirdiğim röportajda, koleksiyonerin sanat serüvenine bir nebze de olsa ortak olmak istemez misiniz?  

Yasemen Çavuşoğlu

Dinlemek için tıklayın

 

 

Metnin tamamı için:
https://www.arttv.com.tr/yazi/koleksiyonerlerin-dunyas-oner-kocabeyoglu-yazan-yasemen-cavusoglu

 

PAYLAŞIM: