Vatandaş Okuması

Bilgi ile büyüyelim, akıl ile yükselelim, beynimizi özgür kılalım!

Arşiv

Yalan iki çeşittir


Yıllar önce katıldığım bir eğitimde üniversite hocası bize şöyle söylemişti:

“Dünyada iki türlü yalan vardır; biri bildiğimiz yalan diğeri ise istatistikî yalan…”

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına baktıkça hocanın ne kadar haklı olduğunu çok daha iyi anlıyorum. Hadi TÜİK’ e “yalancı” demeyelim ama rakamlarla oynadığı çok açık, çünkü bizler vatandaş olarak neyin ne kadar arttığını TÜİK’ ten daha iyi biliyoruz. Çok söylendi ama en çarpıcı örneklerden biri olduğu için ben de aynı örneği vereceğim; işte ayçiçek yağındaki artışlar. Dikkat edilirse “artış” demiyorum, “artışlar” diyorum. Ben burada, tüm artışları yazmayacağım sadece kendi alışverişimden hareket ederek iki örnek vereceğim:

Ayçiçek yağı: 09.01.2021 tarihinde 5 litrelik Ayçiçek yağı 71,50 TL. Bugün, 101-104 arasında. 11 aylık artış oranı %41 (markalar arasında farklılık gösteriyor)

Zeytinyağı:  09.01.2021 tarihinde 2 litrelik Riviera zeytinyağı, 47,95 TL. Bugün, 102,95 TL. 11 aylık artış oranı %114.

Et, süt, peynir, şarküteri, temizlik vb. gibi maddelere hiç girmiyorum ama benim gördüğüm %50-60 arasında bir artış söz konusu…

Şimdi TÜİK’e sormak gerekmez mi? Siz neye göre 2021 Kasım ayı enflasyon rakamını %3,51, yıllık enflasyonu ise %21 olarak hesaplıyorsunuz?

Kaldı ki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir özel araştırma şirketinin verilerini esas alarak bugün yaptığı açıklamada 2021 yılının 11 aylık enflasyon rakamının %58,65, Kasım ayı enflasyon rakamını ise %9,91 olarak açıkladı.

TÜİK’in açıkladığı veriler, işçi, memur, emekli her kesimi bağlar. Çünkü maaş artışlarında bu veriler esas alınıyor. Bu durumda mutfaklar yanarken, TÜİK’in iyi niyetli olduğundan bahsedilebilir mi?

Vatandaş olarak bir kez daha soralım; sayın TÜİK yetkilileri; sizler bu rakamları neye, kime ya da nereye göre hesaplıyorsunuz?

Hangi alışveriş merkezi, pazar ya da markete göre hesaplıyorsunuz? Söyleyin de bizler de gidip oralardan alışveriş yapalım.

Asıl soruyu sormak gerekirse; bu kurum için, objektif davranıyor diyebilir miyiz?

Bir konuya daha değinelim:

2021 yılı Yeniden Değerleme Oranı %36,20 olarak açıklandı. Bunun anlamı devleti yöneten iktidar, 2021 yılı vergilerini bu değer üzerinden hesaplayacak. Yani alacağını %36,20, vereceğini ise %21 üzerinden verecek, o da şimdilik… Aralık ayı enflasyon verileri henüz belli değil.

Sözün özü; iktidar alacağına şahin, vereceğine karga misali bir davranış içinde… Olan ise çalışan ve emekli kesime yani vatandaşa oluyor.

Bu durumda “adalet mülkün temelidir” diyebilir miyiz?

Son sözü yine Kur’an söylesin:

 “… Bana aranızda adaletle hükmetmek emredildi…” (Şura/Danışma, 15)

 “Şu bir gerçek ki, Allah size adaleti ve iyilik yapmayı emreder…”  (Nahl/Bal Arısı, 90)

Tülay Hergünlü – SMMM

 

Dinlemek için tıklayın


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir