Vatandaş Okuması

Bilgi ile büyüyelim, akıl ile yükselelim, beynimizi özgür kılalım!

Arşiv

Dostun bir tek gülü

“Pir Sultan Abdalım can göye almaz
Haktan emir olmasa rahmet yağmaz.
Şu ellerin taşı bana hiç değmez
İlle de dostun bir tek gülü yaralar beni.”

İlle de dostun bir tek gülü yaralar beni…  30 Temmuz Arkadaşlık Haftası’ymış. Böyle bir hafta olduğunu hiç duymamıştım. Güzel bir uygulama.

Arkadaş… Anlamı: Birbirlerine karşı sevgi ve anlayış gösteren kimselerden her biri, yaren. Arkadaşlık; sevgi, anlayış ve hoşgörü. Ne güzel kelimeler… Görülen o ki bu güzel duygular sadece Türk filmlerinde kaldı. Özellikle Kemal Sunal filmlerinin yıllardır tekrar tekrar izlenmesinin sebebi, kaybedilen bu duyguları o filmlerde yaşamamız olsa gerek.

Bugün; camdan cama yapılan sohbetlerin, bir tabak da komşuya ikram edilmeden oturulmayan sofraların, sıkıntıda olduğunu bildiği komşusuna aralarında para toplayarak yardımcı olmaya çalışan mahallelinin, misafire döşek verip kendi yerde yatanların, otomobillere doluşup bütün mahalle birlikte pikniğe gidenlerin,  mahallesinin genç kızını korumaya çalışan bıçkın delikanlıların, büyüklerine saygılı küçüklerin, küçüklerine sevgili büyüklerin, arkadaşı uğruna ölümü bile göze alan ölesiye dostlukların, kısaca, birlikte ağlayan birlikte gülen Türk insanının konu edildiği bu filmler kaldı elimizde ne yazık ki.

Günümüzde ise durum tam tersi. Misafir sevmeyen, aynı apartmanda yıllarca oturmasına rağmen birbirini tanımayan, birbirine bir güler yüzü, bir selamı bile esirgeyen, komşusunun hasta olduğunu hatta öldüğünü bile bilmeyen, sadece çıkar ilişkisine dayanan ilişkiler, arkadaşlığın ne demek olduğunu bilmeden yetişen bir gençlik, sadece maddiyatın konuşulduğu ruhsuz sohbetler… İlgisizlik, sevgisizlik ve biraz da günlük hayatın keşmekeşi nedeniyle duygusuzlaşan bir toplum olduk. Böyle mi olmalıydık?

Arkadaşlık, dostluk…

Son yıllarda unutulan bu kelimeleri tekrar hayatımıza sokmanın zamanı geldi. Bunun için yapılması gereken çok fazla bir şey değil; sadece güler yüz, tatlı dil, hoşgörü, sevgi ve paylaşım. Paylaşabildiğimiz her şeyi paylaşmak. Maddî veya manevî ne varsa. Samimiyetle, içten gelerek paylaşmak. Birbirimizi sevelim, sayalım, saygı gösterelim.

Ne güzel söylemiş büyük Yunus; “Yaratılanı severiz yaratandan ötürü.”

Bu vesileyle tüm arkadaşların Arkadaşlık Haftası kutlu olsun. Dostça ve arkadaşça kalın…

Tülay Hergünlü – SMMM

Dinlemek için tıklayın

 

Yararlanılan Kaynak:
Tülay Hergünlü; Körüz Biz, Anatürkler, s.449-450

 

PAYLAŞIM:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir