Vatandaş Okuması

Bilgi ile büyüyelim, akıl ile yükselelim, beynimizi özgür kılalım!

Arşiv

“Yeni kuşak sizin eseriniz olacaktır”

“Öğretmenler! Yeni kuşağı, Cumhuriyet’in özverili öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Yeni kuşak, sizin eseriniz olacaktır. Eserin değeri, sizin ustalık ve özverinizin derecesiyle orantılı bulunacaktır. Cumhuriyet fikir, bilim, teknik ve beden yönünden kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister! Yeni kuşağı, bu özellik ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir.” 1924 (M.E.İS.D.1, s. 19)

1 Kasım 1928’de Türk Harfleri Hakkındaki Kanun’un TBMM’de kabul edilmesinin ardından Türk Harf İnkılâbı başlamıştı. İnkılâbın ve eğitim seferberliğinin temelini Millet Mektepleri‘nin açılması oluşturmuştur.

Başbakan İnönü, 8 Kasım 1928 tarihli Meclis konuşmasında açılacak Millet Mekteplerin’in Genel Başkanlığını ve Başöğretmenliği’ni Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın kabul ettiğini duyurmuştur.

Bakanlar Kurulu, Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey’in hazırladığı Millet Mektepleri Yönetmeliği’ni 11 Kasım 1928’de onaylamış ve bu yönetmelik 24 Kasım 1928 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Millet Mektepleri Yönetmeliği’nin yayımlanmasıyla Mustafa Kemal Paşa’nın “Başöğretmen” unvanı resmileşmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun “Başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında “Öğretmenler Günü” kutlanmasına karar verilmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk öğretmenlere kıymet vermiş, bulunduğu ortamlarda onları yüceltmiştir. Ziyaret ettiği okullarda, dersi öğrencilerle birlikte dinlemeyi tercih etmiştir. Ders vermekte olan bir öğretmenin, yerini kendisine bırakması üzerine söyledikleri çok önemlidir: “Hayır, yerinize oturunuz ve dersinize devam ediniz! Eğer izin verirseniz, biz de sizden yararlanmak isteriz. Sınıfa girdiği zaman, Cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir.” (Atatürk’ten B.H., s. 40)

Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun!

Umut Bingöl – Tarih Öğrencisi

 

Dinlemek için tıklayın

 

 

 

Yararlanılan Kaynaklar:
1 Kasım 1928 Meclis Tutanağı  https://www.tbmm.gov.tr/tutanaklar/TUTANAK/TBMM/d03/c005/tbmm03005001.pdf
8 Kasım 1928 Meclis Tutanağı  https://www.tbmm.gov.tr/tutanaklar/TUTANAK/TBMM/d03/c005/tbmm03005003.pdf
24 Kasım 1928 Resmi Gazete
https://www.resmigazete.gov.tr/arsiv/1048.pdf
26 Şubat 1981 Resmi Gazete: 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği  https://www.resmigazete.gov.tr/arsiv/17263.pdf

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir