Vatandaş Okuması

Bilgi ile büyüyelim, akıl ile yükselelim, beynimizi özgür kılalım!

Arşiv

Büyük Koleksiyoncunun Koleksiyonu

Bazıları, belirli sanatçıları yoğun bir biçimde destekler; takibe alır, her eserini koleksiyonuna katar, tutkusu kısmen takıntıya dönüşse de o bu sevdasından vazgeçmez.

Bazıları ise, sahip olduğu sanat eserleriyle kişisel bir ilişki geliştirme ihtiyacı duyar. Yaşamında, hayatın anlamını ve yoğunluğunu ifade eden şeylerin peşinde koşar. Bunu da önce yüreğiyle hisseder, aklıyla ortaya koyar.

Yıllar önce başladığı sanat serüvenine, gün geçtikçe artan koleksiyon sayısı da eklenince kendine; “Bu eserler ile ne yapılabilir?” diye soran koleksiyoner Erol Tabanca. Hiç kuşkusuz ki ilk etapta sergileme arzusu ve eserlerini bir müze çatısı altında toplama fikriyle harekete geçen Tabanca; Odunpazarı Modern Müzesi (OMM) sanat diyarını bu şekilde ortaya çıkarıyor.

Anadolu’nun çağdaş ve modern kenti Eskişehir. Her birimizde bu etkiyi bırakması bir tesadüf değildir. Geçmişini yaşayan ve yaşatan ama bir o kadar da yeni kalan güzel şehir… Yunus Emre’nin yurdudur, Nasrettin Hoca’nın mirasıdır…

Erol Tabanca’da ise yeri bir başkadır.

Kendi doğduğu şehirde kurdu OMM-Odunpazarı Modern Müzesini, vatanımıza kazandırdığı için kendisine müteşekkiriz. Sanat, yaşamı özgürleştiren ve keyiflendiren bir alandır. Bizlere böylesi bir alanı sağlayan Tabanca ile gerçekleştirdiğim röportajda; OMM Müzesi’nin uzantısı olmak üzere yeni projesi hakkında bir araya geldik.

Yasemen Çavuşoğlu

Dinlemek için tıklayın

 

Yazının tamamı için:
https://www.arttv.com.tr/yazi/koleksiyonerlerin-dunyas-erol-tabanca-yazan-yasemen-cavusoglu

 

PAYLAŞIM: