Vatandaş Okuması

Vatandaş Okuması adlı sitemize hoşgeldiniz.

Vatandaş Okuması; gözün gördüğü, kulağın duyduğu, gönlün hissettiği olumsuzluklara; bilgiye dayalı tepki sözcükleridir, bilgi toplumuna geçiş için gayret göstermektir. Sitemiz iki ana bölümden oluşmaktadır; “Özgürlüğe Uyanış” ve “Kalem Kardeşliği”. Bu iki başlık altında yayınlanan yazılarda gözetilen husus, kaynağa dayalı bilgi paylaşımı olmasıdır. Her iki bölümde de paylaşılan metinler, yazarların izniyle ve adları belirtilerek verilmektedir.

“Özgürlüğe Uyanış” başlığında ulusallık bilincinin gelişmesi için Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; “toplumumuzun tümüne asgari düzeyde de olsa bilgi verme” anlayışını insanlık erdemleri bağlamında alarak; bütün yapılanların idrakine hizmet etmek, aklı çalıştırmak, insanlığın yararına her türlü çalışmanın içinde olmak, barış, özgürlük ve düşünceyi korumak gibi değerleri, tüm öğrenen ve öğretenlerle paylaşmak amacıyla yürüyoruz.

“Kalem Kardeşliği” nin amacı ise yaşam boyu bilgilenmek için katkı sağlayabilmek. “Kemik için ilik ne ise, insan için de bilgi odur.” denir. İnsanlık yolunda, bilgi ile donanmış bir toplumun oluşmasında, bilginin olabildiğince çeşitlilikle aktarılmasında paylaşımın önemini biliyor, bilginin işe yarar olması ve insanı işe yarar kılması gerektiğine inanıyoruz.

Sitemizde; okumak ve yazmak on dört asır önce insan için öncelikli bir koşul olarak ortaya konmuşsa, bu bilinç düzeyine ulaşmanın yolları aranmalıdır diyerek hazırladığım “OKU!” adlı el kitabımın tanıtımı da yapılmaktadır.  Amacım; içerikte de görüleceği gibi, Mustafa Kemal Atatürk’ün, “İnsan doğasını ve gerçeği bilenler, elinden geldiği kadar, bağlı olduğu milleti aydınlatıp doğru yolu göstererek, onlara, kurtuluş hedefine yürümekte rehberlik yapmayı en büyük insanlık görevi bilmelidirler.” çağrısına, bu toplumun bir ferdi olarak katkıda bulunabilmektir. “OKU!”; kırk konu başlığı ile ülke insanının, toplumun, yönetenin ya da yönetilenin din adına, insanlık adına aşamadıklarının vatandaş okumalarıdır!

Bilgi ile büyüyelim, akıl ile yükselelim… Beynimizi özgür kılalım, karanlığı yenelim! Geride kimse kalmasın…

Canan Murtezaoğlu
cananmurtezaoglu@gmail.com