Karmaca 2014


Soma ve Ermenek’teki maden faciaları, Ergenekon, Balyoz ve KCK davalarında tahliyeler, Cumhurbaşkanı seçimi, Yerel seçimler, Twitter’a erişimin engellenmesi, Atatürk Orman Çiftliği’nde inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın hizmete açılması, Musul Başkonsolosluğumuza baskın yapılması ve çalışanların IŞİD örgütü tarafından esir alınmaları…

Bu başlıklar 2014’ün önemli gelişmeleriydi. Birçok insan bu olayların öznesi oldu, büyük acılar yaşandı, aileler dağıldı, hayatlar söndü. Büyük çoğunluk olan biteni basından izledi. Sosyal medya yazışmaları, atışma ve sataşmalar, hakaretler aldı başını gitti.  Ben de vatandaş okumalarımı yapmıştım.

Bakalım o günlerle bugün arasında bir arpa boyu ilerleme olmuş mu? 2014’ün vatandaş okumalarımdan satırlar…

* Reşat Nuri Güntekin’in ünlü romanından esinlenerek çekilen Çalıkuşu dizisinde bir meyhane sahnesi vardı bu gece. Zengin bir adam paraları havaya savuruyor ve “Herkes benden bu gece!” diyor. Diğer yandan da iki kişi konuşuyorlar. Biri diyor ki; “Sen para bulamıyorsun ekmek almaya, adama da para yetişmiyor adam olmaya!”

*Dincinin değişmeyen bir söylemi vardır: Hep senin yüzünden… Hak sahipleri “nüfuz” sahiplerine boyun eğmeye mahkûm kaldıkça, sesini çıkarmaktan kaçındıkça ne belimizi doğrultabiliriz ne de felaketleri önleyebiliriz.

***

* Seçim yardımları, toplamalarla oluşturulan meydanlar kesmemiş olacak ki, iktidarın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı son çareyi din sosu kullanmakta bulmuş: “Uhuddaki bir okçu gibi düşünün kendinizi ve oradan ayrılmayın, geri dönmeyin”. Ne ilginç değil mi, Kurtuluş Savaşı’ndan örnek vermeye dili varmamış…

*Ülkedeki temel bölünme vicdanlarının hür sesine göre yaşamak isteyenlerle, kursakları zincirlenmişlerin arasında! İnsanoğlunun aşamadığını doğa zamanı geldiğinde aşırtacaktır. (Covid-19 acaba bu açıdan bir işe yarayacak mıdır?) 

*İktidar, Batı’nın şu öğüdüne hep sadık kalıyor: Ürettiğin bir gram artı değeri, bin gram gibi sun! Laikliği benimseyen taban ise muhalefetteki “bir gram eksi” yi bulma çabasında. Bulduğunda da bunu eksi bin gram olarak sunmak için âdeta yarışıyor.

* Çok ünlü bir iş adamı Başbakan’a hitaben: “Hükümetimizin çizdiği 2023 vizyonunu sahipleniyoruz!” dedi. (Acaba bugün de aynı fikirde midir?)

* “Rastlantısal demokrasi”= “rastlantısal halk” = “rastlantısal seçim sonuçları”. Bunu aşmanın yollarını ancak midesi ve beyni bağımsız olanlar bulabilirler.

* Stefan Zweig demiş ki: “Tek bir evet, tek bir hayır; bir anlık erken davranma ya da bir anlık geç harekete geçme; bu ‘an’ ı, yüzlerce kuşak da geçse asla geri getiremez ve bu yitirilen ‘an’ bireylerin ve ulusların yaşamını ve hatta bütün insanlığın yazgısını belirler.”

***

* “Kur’an-ı Kerim’i yasakladılar!” diyerek sürekli muhalefete çatanlara cevaptır: Kur’an’ı okutmayan, dolaysıyla yasaklayan sizler ve sizin zihniyetinizdekilerdir çünkü Kur’an okumak, ne dediğini anlayarak okumaktır. İşte bu yüzden Kur’an’ı yasaklayanlar aslında sizlersiniz.

*Ne diyor Sadi: “Sormaz ki bilsin, sorsa bilirdi, bilmez ki sorsun, bilse sorardı.”

***

*İfade özgürlüğünün yeni alanı TV dizileri…

“Masumiyeti bu kubbenin altında arama Süleyman, zira iktidar zinhar masum değildir!” (Muhteşem Yüzyıl)

– “Onun varlğı Damat Ferit’ten geliyor, çok zengin…”
– “Boşver şimdi Damat Ferit’i, biz Cumhuriyet’i çoktan kurduk!” (Merhamet)

***

* Hak duygusunun yerle bir edildiği ülkemde Cumhuriyet’imizin 91. yıldönümü kutlandı. 301 canımızın yitirildiği Soma maden faciasının ardından Karaman Ermenek’te de, 18 canımız madende, suların içinde mahsur kaldı. Hayatlarını kaybettiler demeye dilim varmıyor… Karaman’daki maden kazası nedeniyle Aksaray’daki Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu iptal edildi. Lokma da sayılıdır, nefes de… Resepsiyona katılacak  yaklaşık 3000 kişinin “hevesi kursağında kaldı.” Hazırlanan yemekler ise Ankara’daki huzurevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk yuvası, yetiştirme yurdu ve sevgi evi sakinlerine ikram edilmek üzere buralara gönderildi…Nasıl olduysa “tok”, “aç” ın halinden anladı!

***

* Sınırı geçip Kobaniye giden Peşmergelerin konvoyuna vatandaşlar coşkuyla eşlik ettiler. BDP İlçe Başkanı Peşmerge araçlarından birine çıkarak kalabalığı selamladı…

***

* Dank etmenin bedelini bundan sonraki  kuşaklar öder. Örnek almamız gereken, Atatürk’ün düşünce ve hareket tarzıdır. Hiç durmadı; hem kurtuluş mücadelesi verdi hem geleceği planladı. Tek dayanağı vardı; başaracağına inanmak. Atatürk’ün izinde olmak; sürekli çalışıp değer üretmektir.

Yıl 2021… İş yapıp değer üretmek artık iyice bulutların üstüne çekildi. Önemli değil, Ayasofya ibadete açıldı!

Canan Murtezaoğlu

Dinlemek için tıklayın