Dinlerin karnesi


Nerede ise “tek Tanrılı” dinler diye birinci sıraya koyduğumuz üç din acaba geçen üç bin yılda ne tanımladı ve tanımladığının yaşamda yürüyüşü nasıl oldu ve günün sonunda bir karne verirsek notumuz ne olur?

Düşünenlerin; ister filozof ister bilim insanı ister din âlimi olsun, çözümsüz yürüyen bir durumda hâlâ ortak değerleri yeterli üretmekteki yetersizliği bizleri mutlu ve güvenilir bir yaşam yerine tedirgin ve sevgisiz, kan ve ıstırap dolu yaşama zorluyor.

Üç dinin kitabının hep önerilen içeriği, eğitimi şu basit sonuçlarda sessiz kalıyor.

Örneklere beraber bakalım…

Sivas katliamında oteli yakanlar Cuma namazından çıkan grup, halbuki Kur’an’ın ayetleri ile huşû içinde secde ettiler,  avuçlarını son dua için açıp “Allah’ım şunları yakmak için bize güç ver” mi dediler ?!

Cumartesi Şabat’ta ekmek kesmeyi Yehova’ya isyan sayan sinagog ehli İsrailoğulları, Pazar günü Filistin gariplerine son teknoloji bombaları atarken “isabet etsin” diye mi yakardılar?!

Medenî dünyanın lideri ABD’nin Evangelist (has İncilciler) Başkanı Bush; bir milyon Iraklı’yı, bir o kadar Afganlı’yı Hz. İsa’nın hangi kanonik İncil ayetinden nasiplenerek daha topluca yok etmek için esinlendi?!

Biz Ayetullah’ız diyenler, Hz. Muhammed gibi biz de kararlarımızda içimize doğan esintilerle kadınları kapatır, kimseye söz hakkı tanımaz, hemen asarız gücünü hangi Kur’an ayetinden veya hadisten alıp yedi asırdır kanlı bir icrayı sanat eylerler?!

Bu örneklere diktatoryal felsefî veya sosyal düzenleri de koyabilirsiniz, değişen olmaz. Bu düzenlerde değişen, görünmez “Tanrı” yerine ete kemiğe bürünmüş biat isteyen acımasızların olmasıdır.

Ey canlar, yine de umutsuz olmayalım. İnsanlık çok acı çekti, çekmekte ama akıl öne geçmeye başararak bize laiklik ve İnsan Hakları Beyannamesi’ni sağladı ve kavgamız artık boyut değiştirdi, geriye dönüş yok.

Yeni bir gelecek özellikle çocuk, genç ve de kadınları bekliyor.

Evet dinlere not verme zamanı geldi!

Ben diyorum ki karnelerinize bir dört koyarak size iyileşme şansı veriyor ve ikmale bırakıyorum.

Ya siz?

Sevgi ile kalın…

Cenap Murtezaoğlu

 

Dinlemek için tıklayın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir