“Benim, Atatürk’e çok büyük bir borcum var”


Türkiye’nin en büyük Atatürk fotoğrafları koleksiyoneri olan araştırmacı-yazar Hanri Benazus, arşivinde bulunan on bin Atatürk fotoğrafını Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladı. Benazus, bu davranışının nedenini şöyle açıklıyor:

“…Bunu yaparken hiçbir beklenti içinde olmadım, çünkü benim Atatürk’e çok büyük bir borcum var. Ben o borcu ödemeye çalışıyorum. Bugüne kadar bu Atatürk müzesinin açılması için Amerika’dan ve Lozan Üniversitesi’nden teklif geldi. Hepsini reddettim, çünkü bu arşiv bu topluma mâl oldu. Burada kalması şart ve en önemli yer de Ankara.”

Hanri Benazus, Atatürk ile tanışıp sohbet eden hayattaki son kişi. O, bir yaşayan tarih hazinesi…Türkiye O’nu, “Atatürk’ün leblebilerini aşıran çocuk” olarak hatırlıyor. Benazus, o günleri şöyle anlatıyor:

“Atatürk, Ekim 1937 Cumartesi günü, Nazilli Basma Fabrikası’nın açılışını yaptıktan sonra Ege askeri manevralarını izlemek üzere Aydın’ın Ortaklar beldesine, ki o zamanlar 40 hanelik küçük bir köydü, geldi. Köyün incir kooperatifinde kâtiplik yapan babam da karşılama heyetindeydi. Babamın eteğine yapışıp karşılamaya gittiğim o günün yaşamımın dönüm noktası olacağını bilemezdim. Beyaz treni istasyona yanaştı. Perona çıktığında etrafını köylüler sarınca onlara hitap etmeye başladı. Tam o an babamın elinden kaçıp O’nun eline yapıştığımı hatırlıyorum. Elimi bırakmadı, alıp kompartımanına götürdü. Ortadaki masada karşısına oturttu. Rakısını, leblebisini getirtti. O, rakısını köylülerin şerefine kaldırırken ben de bir taraftan O’nu hayran hayran seyrettim, bir taraftan da tabaktaki leblebilerini bitirdim. Adımı sordu. ‘Hanri’ dedim. Bana ‘Niye Ahmet, Mehmet, Mustafa değil’ diye sormadı ve ben o gün bu nedenle Türk oldum. Sonra da kendimi asla bir azınlık olarak hissetmedim.”

“Bu büyüklüğü görüyor musunuz? Türklüğün ne olduğunu anlatan, o sormadığı suallerin değerini anlıyor musunuz? İsteseydim belki 50 kamyon leblebi dağıtır borç öderdim ama Türklüğün borcu ödenmez be kızım.” (Basın)

Hanri Benazus’un tarif ettiği Türklük, hiç kimsenin diline, dinine, ırkına, cinsiyetine bakmadan herkesi tek bir bayrak altında toplayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Türk Devleti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür.” anlayışıdır. Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Hanri Benazus’un “Türk oldum” demesinin altında yatan anlam, yine Atatürk’ün “Ne mutlu Türk’üm diyene!” özdeyişinde yatmaktadır.

Atatürk, sormadığı suallerle bu ülkede yaşayan herkese müthiş bir insanlık dersi vermektedir.

Hanri Benazus, kendisine kim olduğunu sormayan Atatürk’e “Benim Atatürk’e çok büyük bir borcum var. Türklüğün borcu ödenmez!”  diyerek ömrü boyunca minnet duymuş. Bu, öyle bizlerin anladığı anlamda “eziklik hissettiren” bir minnet duygusu değil. Benazus’a, kendisini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir vatandaşı olarak kabul ettiren, Türk olmanın gururunu taşıtan bir minnet duygusu.

İçte ve dışta bizi “Ne mutlu Türk’üm diyene!” özdeyişiyle vurmaya çalıştılar. “Siz, ne mutlu Türk’üm diyene” derseniz birileri de çıkar, “Ne mutlu Kürdüm, Lazım, Çerkezim, Abazayım, Rum’um, Ermeniyim vb. der” diyerek o büyük önderin inşa ettiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne olan bağlılık duygusuna balta vurmaya kalkıştılar. Bunun en bariz örneğini de Andımız’ın okullarda okutulmasını yasaklayarak ortaya serdiler… Hanri Benazus, bu aidiyet tuzağına düşmeyen ender Türk vatandaşlarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Bu tutumu nedeniyle ona minnettar olmamız gerekiyor.

Biz, bir avuç insanın yapmaya çalıştığımız tam da budur; Mustafa Kemal Atatürk’e ve Cumhuriyet’e olan borcumuzu bir nebze de olsa ödemeye çalışmak; kalemlerimiz, kitaplarımız ve web sitelerimiz aracılığıyla uyararak, sahip çıkmaya çalışarak… Her Türk vatandaşının yapması gereken de budur; imkânları ölçüsünde, elinden ne geliyorsa bu topraklara sahip çıkmak zorundadır…
***
Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Hanri Benazus’a sormadığı sualleri, bu ülkenin hiçbir ferdine sormaya kimsenin hakkı yoktur, haddi de değildir.

Ne mutlu Türk’üm diyene!

Tülay Hergünlü- SMMM

 

 

Dinlemek için tıklayın

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir